קניית תפילין

מה זה בדיוק תפילין ומהו מקור המצווה להנחת תפילין? איפה ניתן להשיג את זה וכמה זה יכול לעלות? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא, במידה ועולה בכם הצורך להניח תפילין.

היהדות היא בעלת היסטוריה ארוכה מאוד של אלפי שנים. כל המורשת, המסורת והמנהגים שלנו לאורך ההיסטוריה רשומים כולם בספרים, וזה כולל הנחת תפילין.

מה מקור המצווה?

את מקור הצווה של הנחת תפילין אפשר למצוא בספר שמות, שם מופיע הפסוק "והיה לך לאות על ידך ולזיכרון בין עיניך, למען תהיה תורת ה' בפיך, כי ביד חזקה הוציאך ה' ממצרים". לפי הפסוק, את התפילין מלפפים על היד ואת הקופסא השחורה מניחים על המצח.

כמו בכל מצווה ומנהג אחרים ביהדות, כמובן שיש דרך מאוד ספציפית להנחת התפילין על מנת שהמצווה תיעשה כהלכה. הרבה גברים אינם יודעים בדיוק כיצד להניח, ולכן הם פונים לעזרתם של רבנים. את התפילין יש להניח על החלק התפוח שנמצא מעל המרפק, ביד שמאל. לגבי ההנחה על הראש, יש להניח את התפילין בגובה המצח בחלק שמאופיין במראה שקוע בעצם הגולגולת. לפני שמתחילים להדק את הרצועה שעל הראש, מברכים. הכריכות של הרצועה מסמלות את הקשר בין ה' לבין כנסת ישראל, כאילו היו הם חתן וכלה.

בשתות לא מניחים תפילין, שכן בשבת אין צורך בסמל של ברית בין ישראל לבין ה', הלא השבת היא סימן לכך בפני עצמו. כך הדבר גם בעניין חגים ומועדים במהלך השנה.

ממה זה עשוי ואיך זה מורכב?

בתי התפילין בדרך כלל עשויים מעור בהמה טהורה ורק מבעלי חיים שמותר לאכול על פי היהדות, "למען תהיה תורת ה' בפיך". לפי המסורת, הבתים חייבים להיות מרובעים וצבעם חייב להיות שחור. כמו כן, יהיה עליהם תבליט של האות ש'. בצד השמאלי אפשר לראות את אותה האות כאשר היא מורכבת מ 4 צלעות. האות יחד עם הקשר שאותו עושים ברצועה של התפילין כאשר מניחים אותו על הצוואר והיד, מרכיבים יחדיו את המילה שדי שהיא בין השמות של ה'.

איפה קונים וכמה זה עולה?

אם כן, אין ספק שתפילין הם לא סתם כלי; מדובר במצווה חשובה מאוד ביהדות שהרבה גברים נוהגשים למלא אותה כנדרש ולפי ההלכה. זוהי חוויה נפשית ורוחנית עצומה, ומשום כך יש חנויות יודאיקה רבות בהן אפשר למצוא תפילין.

המחיר תלוי באופן הייצור של התפילין ואיכות הגימור שלהם. ניתן למצוא תפילין שמחירם הוא כ 900 ש"ח, ואפשר למצוא גם כאלו שמחירם קרוב ל 4,000 ש"ח.